Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
100 Dev Adam

100 Dev Adam

  • mehmet kıray

Ekonominin siyaset kurumunun içinde bulunduğu çıkmaz hepimizin malumu.Siyaset kurumu iflas etmiş.İktidarı ve muhalefeti ile toplam ağırlıkları % 50 bile değil vatandaş şaşkın.Yıllardan beri denedikleri bütün siyasilerin hiçbiri dertlerine derman olmamış.Partilerin halkın önüne çıkacak yüzü kalmamış.Halk umutsuz ve bezgin.Çünkü her gelen kendini ve yağdanlıklarını düşünmüş.Siyasi parti ve Seçim  yasaları malum tanımadıkları bilmedikleri birilerini seçmeye zorlamış.Yani sizin anlayacağınız bu çıkmazın sorumluları belli ama hesap sorulamıyor.Bütün sivil toplum örgütleri ağız birliği etmişcesine siyasi partiler ve seçim yasalarının değişmesini istiyor.Hepimiz istiyoruz.Ama yanıldığımız bir nokta var.Bu insanlar yıllardan beri yağma hasanın böreğine alışmışlar bunu bile bile ellerinin tersiyle iterler mi? Politika ve siyaset bir hizmet sektörüdür.Ama bunlar bu işi bir meslek haline getirmişler.Dikkat edin siyaset en ufak birimden en üst kademelerine kadar 40- 50 yıldır hep aynı kişiler,aileler ve yakınları arasında oynanmaktadır.

Bu da insanın doğasında vardır. İnsan eğer belli bir erdeme veya belli bir bilgeliğe sahip değilse kendi egolarını daima her şeyin önünde tutarlar. Bizde de bu kafalar olduğu ve bu gerçeği kabul edip, doğruları  görmediğimiz sürece de bu böyle devam edecektir.Politikacıların bu direnmelirini de bir taraftan haklı görmek gerekir.Ben siz de olsak bu saltanatı kolay kolay bırakmayız,bırakamayız. Düşünün bir defa yaşamı boyunca hiçbir şey üretememiş hiç bir varlık gösterememiş hiç bir işte başarılı olamamışken bir anda seçilince birinci sınıf vatandaş oluyorsunuz. Her yol önünüzde açık ülkenin her olanağı önünüze seriliyor. Siz olsanız bu saltanatı bırakmak ister misiniz? Dikkat edin bir veya birkaç dönem vekillik yapmış kişilerde kaçı kendi bölgesine dönüp eski yaşamına devam ediyor.Araştırılırsa bunun yüzdesinin çok az olduğu görülecektir. Çünkü onlar bir defa seçildiler mi benden ve senden ayrı bir kulvara çıkıyorlar.Bizler onlara göre artık çok ufak ve aşağılardayız.

 

Şimdi biz ne yapalım oturup bu işin dedikodusunu mu yapalım yaşamımız süresince. Yapabileceklerimiz yok mu. Var tabi. İster siyasi partiler ve seçim yasası değişsin ister değişmesin, ülkemizde gerçekten iyi yetişmiş erdemli,bilge laik  Atatürk’çü ve yönetim yeteneğine sahip bir sürü insan var. Hiç zaman kaybetmeden bu kişileri yüreklendirip elimizde ki tüm olanaklarla onlara yardımcı olup politika ya sürmeliyiz.İnanın şu anda biraz önce belirttiğim nitelikler sahip yüz (100) kişi çıksa ben bu işe talibim dese bütün memleket arkasından gidecek. Ama  her gün medyamızda izlediğimiz bu kişiler nedense bir araya gelemez. Niçin bir çatı altında toplanamaz bunu da anlamış değilim. Tekrar ediyorum şu anda amatör ruhlu daha önce eski kafa siyasete bulaşmamış çağdaş 100 adama ihtiyaç var. Bunlar sağı, solu ortayı bir tarafa bırakıp ana başlıklar ve ilkeler etrafında toplanıp yeni bir parti kursunlar bakalım bu yasalarla bile silip süpürürler.Fazla düşünüp ince eleyip sık dokuyarak zaman geçirmesinler. Çünkü her geçen zaman başkalarının ekmeğine  yağ sürmekten başka hiç bir işe yaramadığını hemen her gün görüyoruz. Bu konuda çok güzel bir halk deyimi vardır ”Akıllı düşününceye kadar deli çocuk sahibi olur”. Hadi bakalım rüzgar eserken 100 dev adama değil 100 akıllı adama ihtiyaç var.

Gazete kupürü için tıklayınız..

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×