Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Afiyet Olsun-1

Afiyet Olsun-1

  • mehmet kıray

Hepimize ayet Sizi bilmem ama ben kendi adıma bizi yönetenlerden yediğim kazığı herhalde yaşamım boyunca hazmedemeyeceğim. Bizde bu ense karşıda da bu iştah olduğu sürece bu kazıkları daha çok yaşayacağız. Geçmiş ola.

Aylardan beri aklı başında ekonomistler, teknokratlar bu işin böyle gidemeyeceğini söyleyip duruyorlardı ama ne yazık başımızdakilere o kadar inanmıştık ki hiçbirini dinlemedik. Enflasyon düşüyor derken hiçbirimiz bir sene önce 2.000.000 TL olan etin bu yıl niçin 5.000.000 TI”den satıldığını, yine 100.000 TI”’dan aldığımız domatesin bu yıl 500.000 TL satıldığını göre göre yönetenlere olan üstün inançlarımızdan mı yoksa saflığımızdan mı bu noktaya geleceğimizi anlayamadık.

Daha yıllarca da anlayacağımızı tahmin edemiyorum. Ekonominin ayrı kuralları olduğunu biz öğrendik ama daha öğrenemeyenlerin olduğuna şahit olmaktayız. Bazı şeylerin okumanın yanında yaşayarak daha iyi öğrenileceğini ne mutlu bize ki bu yaşta öğrendikçe hiç değilse öbür tarafa giderken gözümüz açık gitmeyeceğiz. Peki bize öğretiler de acaba kendileri de bir şeyler öğrendiler mi? Hiç sanmam. Eğer öğrenselerdi bu programdan sorumlu olan ve başarısız olan tüm siyasi kadroları temizler herkese bizim adımıza gerekli olan cezayı keserlerdi. (Eski TOBB Başkanı Fuat Miras: Yeni ekonomik programa destek vermek için başarısız olan siyasilerin istifa edeceklerini imza ile ve yazılı olarak vermeliler demesi ve bunu bir koşul olarak istemesi ne kadar rencide edici bir şey. Bizimkiler herhalde koltuklara japon yapıştırıcısı ile yapışmışlar.) Hiç değilse halkın karşısına çıkıp: Ey vatandaşlar! Biz bu hatayı işledik siyasi partiler seçim yasasını değiştiriyoruz. 550 olan milletvekili sayısını 300’e indiriyoruz, meclisteki 7000 civarındaki personeli yarı yarıya düşürüyoruz, milletvekili dokunulmazlıkları ile ilgili yasada gerekli değişikliği yapıyoruz, kamunun elindeki 120 bin binek aracı (Dikkat edin 120 bin aracın 120 bin şoförü, akaryakıtı ve bakım gideri var.) Sayısını 15 – 20 bine indiriyoruz. Milletvekili lojmanlarını da hazine arazileri ile beraber satıyoruz, yurt dışında yaklaşık 7 bin civarında temsilcimiz var. Bunların ne kadar üstün ve yararlı hizmetler yaptıklarını hepimiz bu son yıllarda elhamdülillah gördük ve öğrendik. (Ermeni soykırımı ile ilgili yasa tasarılarını unutmayalım) Bu temsilcilerimizin aldıkları maaşlar 5 – 10 bin dolar arasındadır. Almasına alsınlar da ne var ki 7 bin civarındaki temsilcimizin yaklaşık yarısı gittikleri ülkenin dilini bilmez. İşte yurtdışındaki temsilcilerimizi üstün başarıları bundan ileri gelmekte.

Deseler ki gerçekten riyakatli olanları eş, dost, yandaş olanları geri çekiyoruz. Yine devlette görev yapan toplam 4 milyon civarındaki işçi ve memurlardan vasıflı, yetenekli olanları görevde tutacağım gerisini ayıklayacağım. Bu şekilde 5 kişinin yaptığı işi yetenekli bir kişi ile yapacağım. Kısaca siz sıkıntıya girdiniz işte bakın ben de bazı lükslerimden feragat ederek tasarrufa gidiyorum. Deselerdi, biz de o zaman kaderimize küsüp Sn. Kemal Derviş’in kişiliğinden gelen ciddiyete canı gönülden inanabilirdik. Ama ne yazık ki geçmişte de örneğini gördüğümüz gibi bu sözleri çok kısa bir zaman sonra unutulacağını ve Sn. Derviş gibi şimdiye kadar bu çarkın içinde ufalıp giden daha nice Dervişler olduğunu görmüştük. Umuyorum ki daha önceki Dervişlerin başına gelen bu Derviş’in başına gelmesin! Her toplum layık olduğu idareyi bulur derler demek ki biz bunlara layığız.

Sevgili dostlar bakın bizim en büyük problemimiz nedir biliyor musunuz? Bu güzel ülkemizi yarım asırdan beri idare eden siyasilerin büyük çoğunluğu beceriksiz. İş bilmez insanlar olmuştur. Bakın bu işin sağcısı, solcusu ya da ortacısı yok. Kim olursa olsun ve hangi görüşte olursa olsun fark etmez al birini vur ötekine. Halkı tanımayan devleti bilmeyen esnaflık ve ziyaretten anlamayan, yaşamı boyunca bir şey üretememiş bir yığın insanların insafına kalmış durumdayız. Devleti bilen halkı veya özel sektörü bilmiyor, onları bilen dünyayı bilmiyor. Kendilerini yenileyemiyor çağa ayak uyduramıyor. Yan sizin anlayacağınız bir sağırlar ve körler diyaloğudur gidiyor.

Devamı haftaya – Mehmet KIRAY

Gazete kupürü için tıklayınız..

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×