Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Bize Düşen-1

Bize Düşen-1

  • mehmet kıray

Aylardan beri çarşı pazar dolaşıyorum. Gezerken tüm esnaftan feryatlar duyuyorum. Manavı,kasabı, balıkçısı,’beyaz eşya satıcısı, toptan gıdacısı, bakkalı, kısaca hepsi şikayetçi. Hepsi büyük bir moral çöküntüsü içerisinde. Krizden bu yana dört ay geçmiş, ama ekonomik krizin vurduğu esnaf, turizm sezonuna girmemize rağmen üzerindeki kabus bulutlarını Henüz atamamış. Zaten bu kadar büyük darbeden sonra krizi üç beş ayda atmak mümkün değil. Küçük ve orta ölçekli esnaf daha iki üç yıl sürünecek. Tabi o da eğer ekonomik nefesleri bu kadar uzun süreye dayanabilirse. Lafımız tuzu kuru olanlara, bu krizden kazandıkları dolarları, markları;yükselttikleri faiz girdileriyle iki yılda kazanacakları parayı iki günde kazananlara değil. Halkımızın Kaderi bu, Birilerimiz çalışacak çabalayacak, birileri de malı götürecek. Bu geçmişte de böyleydi, şimdi de böyle. Eskiden “Böyle gelmiş, böyle gider” diye bir deyim vardı. Bizim gençliğimizde bazıları kalktı “Böyle gelmiş, ama böyle gitmez” dediler, Hepsi de boyunlarının ölçülerini aldılar. Yirmi beş-otuz yıl sonra daha önce malı götürenler, çağa ayak uydurarak bu defa milyon dolarlarına milyonlar kattılar. Olan da küçük esnafa ve halka oldu. Geçmiş ola.

Bu sohbetimizde krizin nedenleri ve » sonuçları gibi tahlillere girmeyeceğim. >Bunun detaylarını zaten ulusal yazılı ve görsel medyamızdan yeterince duyduk, okuduk. Bugün daha ziyade Bodrum esnafı ve Bodrum’da yaşayan tüm Bodrumluların dikkatini basit bir konuya çekmek istiyorum.

Eskiden Bodrumumuzda süngercilik, balıkçılık, narenciye, pansiyonculuk vardı. Gelen konuklarımız pansiyonlarda kalır, çarşı pazar gezer, sandalet veya yöresel giysiler alır, manavdan alışveriş yapar, lokantalar, barlar, ve kafelerde dolaşırlardı. Bu da esnafın para kazanması demekti. Ama ne zaman ki Bodrum’a gross marketler girdi, işin şekli değişti. Bakkallar, marketler, manavlar, kasaplar, hırdavatçılar, şimdi de toptancılar feryada başladılar. Çünkü bu marketlerle baş etmek mümkün değildi. Batı ülkelerinde veya Amerika’da gördüğümüz önlemler burada alınmamıştı. Bunlarla ilgili altyapı ve senaryolar da düşünülmemişti.

Yıllar önce tüm yarımada bir bütün olarak ele alınıp master plan çalışması yapılmalıydı. Üretim, tüketim, yapılaşma, ulaşım, turizm bir bütün olarak ele alınıp plan ve programa bağlanmalı; yerel yönetimler, merkezi otorite ve halk da bu plana uymalıydı. Bunu yıllarca savunup ileri sürdüğümüzde tepki görmüş, sözümüzü kimseye dinletememiştik. İşte şimdi o plansızlığın sonucu on bir belediye, on bir ayrı uygulama ve davranış şekli de işin tuzu biberi oldu. Neyse, biz yine esnafımıza dönelim.

Esnafımız da gerekli önlem ve tedbirini alamadığından birbiri arkasından altına hücum eder gibi gelen büyük marketlerden şikayet edecekti. Piyasada dolaşan katma değerin en büyük parçasını bu mega marketler alıp götürecek, Bodrum esnafi da yeterli payı alamadığından feryada devam edecekti. Her konuda olduğu gibi bu konuda da çok geç kaldık ve treni kaçırdık.

Haaa, bu ve benzeri konularda hiç bir şey yapılamaz mı? Yapılabilir tabi, ama bizde bu duyarsızlık, neme lazımcılık herşeyi önce Allah’a, sonra devletimize havale etmek olduğu sürece hiç birşey yapamayacağımız kesin.

İnsanlar toplumda yaşarlar. O toplumun sorunlarının çözümü için beyinlerini yormak zorundalar. Hiç birşey düşünmeyen, önermeyen, ve üretmeyip her şeyi başkalarından bekleyenlerin şikayet etmeye de hakları yoktur sanırım.

Şimdi bazı ufak beyinliler bizi büyük yatırımların karşısındaymışız gibi görüp 5 düşünebilirler, Onlara hiçbir diyeceğim yok. Benim de, Bodrum’un da bu tür kafalarla uğraşacak ve kaybedecek zamanımız yok; Bizi yakinen tanıyanlar bilir ki yıllardan beri Bodrum’da büyük ve yararlı yatırımların en başta gelen savunucularından biriyim. Bizim burada dile getirdiğimiz hem büyük yatırımlar olacak, hem de küçük esnaf ve halk korunmuş olacak. Yani pastadan herkes çabası oranında eşit olarak hak ettiğini alacak. Peki bundan sonra ne yapabiliriz ? Onu da bir sonraki yazıda …

 

Mehmet KIRAY

Gazete kupürü için tıklayınız..

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×