Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Böyle Gelmiş Böyle Gitmez

Böyle Gelmiş Böyle Gitmez

  • mehmet kıray

Nah gitmez…

Öyle bir gider ki… Siz, biz ve onlar öyle bilelim. Öyle gitmezmiş, kim demiş ? Kim demişse halt etmiş. İşte durum ortada. Aradan bir buçuk yıl geçti kriz patlayalı, ne oldu ? Olan da ortada…Esnaf bitti, tüccar bitti, işçi, memur, emekli bitti… 250 bin şirket kapandı, yani iflas etti. Burada çalışan 1 milyon insan işsiz ve çaresiz kaldı. Tüccar ve esnaf mahkeme ve icra daireleri arasında cirit atıyor. Orta ölçekli esnaf ve aileleri bunalımda, herkesin ruh sağlığı bozuk. Bu krizi nasıl atlatırız diye. Büyük firmalar, bankalar anlayışsız ve acımasız. Halkın ve borçluların boğazını sıkmış durumda.

Yani anlayacağınız ekonomik krizin getirdiği depremin enkazı altında inim inim inlerken geçen bu bir büçük yıl zarfında Allah aşkına söyleyin bizler için ne yapıldı ? Bu eziyeti, bu zulmü bizler çekerken bize yönetenler veya yönettiğini zannedenler, siyasiler, bürokratlar neler yaptı ? Ne çözümler getirdi ? Onlar yine kendi saltanatlarına devam etmediler mi ? Yılbaşı geldiğinde birbirlerine rakılı, viskili hediye paketleri göndermediler mi ? Yine, bu ülke senin, şu ülke benim diye yurtdışı seyahatlerine koşmadılar mı? Kim hangi lüksünden vazgeçti ? Tasarruf, tasarruf dedik, bizim paramızla bu saltanatı sürdürenler ve bize de insan yerine koymayanlar hangi tasarrufu yaptı ?

Tasarrufu da biz yaptık, yokluğu da, açlığı da biz çektik.

Makam araçlarını satacaklardı, lojmanları satacaklardı, satamazlar dedik, satamadılar. Lojmanları emsal değerleri üzerinden kiralayacağız dediler, gidin araştırın. Daha önce kaloriferli bir daireden aylık 30 milyon alırken şimdi 60-70 milyona çıkartmışlar. Emsal dedikleri de bu…Söyleyin Allah aşkına bu devirde kaloriferli 60-70 milyon liraya daire mi var ? Alınan para yakıt parası bile değil.( Askeriye ve emniyeti lojmanlarını bu işin dışında tutuyorum. Hatta onlardan para bile alınmamalıdır bence…)

Kim kimi kandırıyor ? Onlara sorsan bütün bu saltanatı bizim rahatımız için çektiklerini söyleyecekler.

Fikret 100 yıl önce boşuna mı feryad etmişti, “Yiyin efendiler, yiyin” diye…Değişen ne oldu bu 110 yıl içinde.

Yiyenler aynı, kullar aynı. yeter be öldük, anlayın artık.İnin sırtımızdan…

Mehmet KIRAY

Gazete kupürü için tıklayınız..

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×