Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Bürokrasi, Biz ve Özal

Bürokrasi, Biz ve Özal

  • mehmet kıray

Aylardan beri siyasileri ve hükümeti eleştirdik. Ekonomik krizden canı yanan tüm kesimler; yani işçi, işveren, tüccar, esnaf memur ve emekli olarak. Bu krizin esas nedeninin hükümet olduğunu bağıra çağıra dile getirdik.

Şimdi olayları biraz daha sağlıklı ve soğukkanlı tahlil edince bu işte sorumluların yalnız hükümet olmadığını görüyoruz. İşin esasına bakacak olursak Sayın Başbakanın da sık sık tekrarladığı gibi bu hükümet benim görüp yaşadığım ve hatırladığım hükümetler arasında en istikrarlı ve uyumlu olanıdır. (Tabii koalisyon hükümetleri arasında)

Peki hükümet iyi çalışıyor da işler niye bu hale geldi. Ha onun cevabını istiyorsanız başka bir yönüne bakmak gerekir. Türkiye’de iflah olmaz ve kendi kendini yenilemeyen, beynini  ve kafasını yormayan bürokrasiye bakmak gerekir. Türkiye’de bu kırtasiyecilik ve bu bürokrasi olduğu sürece de bu işler düzelmez. Bu hantal yapı devam ettiği sürece kısa zamanda da hiç bir düzelme beklemeyin. Yani sizin anlayacağınız  son on on iki yıldan beri devam eden ülkenin içinde bulunduğu istikrarsızlığın ekonomik krizlerin esas sorumluları ön cephede gözükmeyen ülkemizdeki hantal yapı ve bürokrasidir. Bu kafalar  hükümete ve devlete hakim oldukları sürece de hiçbir şeyin düzeleceğini beklemeyin. (Krizden önce parasını dolara çeviren müsteşarları unutmayın)

Bu gerçeği yıllar önce gören rahmetli Özal tüm çabasıyla bu sistemi değiştirmek istemesine rağmen o bile yapamadı.

Bir tarihte çok yakın çevresinde zaman zaman bulunan bir kişi olarak O’nun bu konudaki düşüncelerine şahit oldum. “Hocam bizdeki bu hantal devlet yapısı ve bürokrasi değişmediği hiç değilse özel sektör kadar seri, doğru ve isabetli kararlar alamadığı sürece bir yere varamayız” diyordu. Bu hantal yapıyı bir o düzeltebilirdi.Ona da ömrü yetmedi. O günlerden ilginç bir görüşmemiz olmuştu. Sayın Özal Başbakan 290 Milletvekili ile iktidar. Aktur’daki evinde oturuyoruz.

– Sayın Başbakanım Bodrum Türkiye’nin göz bebeği, ülkemizde Bodrum gibi sekiz on il veya ilçe var.Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Fethiye, Antalya, Kemer, Antalya v.s, Bu yerlere kaymakam,  vali, emniyet müdürü , Eğitim Yöneticisi, Defterdar, Mal. Md., Liman Başkanı atarken bazı kriterler aranabilir. Örneğin bir iki yabancı dil bilmesi, en az yurt dışında eğitim görmesi veya oralarda yaşamış olması gibi insanların ufkunu açan, aldıkları kararlarda kendi ufak beyinlerinin dediğini değil de toplumun o ülkenin çıkarlarının nerde olduğunu bilen insanları bu tür yerlere yönetici olarak atamasını , aynı hassasiyetin ve kuralların yerel yönetimler için de gösterilmesini istemiştim. İlgisini çekmiş ve “Araştıralım” demişti. Daha sonra konuyu incelettiğini ve bunun mevcut Anayasa ve Yasalara aykırı olduğunu belirtmişti. “Hoca İnşallah 10 kişi daha bulursam Anayasa’yı değiştirebilir bu dediğini de gerçekleştiririm.” demişti. Tabi Anayasayı değiştirecek 10 kişiyi de bulamadı. Anayasa’yı da değiştiremedi. Halbuki bu dediklerimin gerçekleşmesi Anayasa ve yasaların değişmesine gerek kalmadan da olabilecek şeylerdi. Ama konu radikal bir değişiklik olunca hemen önüne Anayasa’yı koymuşlardı.

Bu nedenle çok açık ve net olarak söylüyorum ki ülkemizdeki bu kırtasıyecilik ve bu kafalarda bürokratlar olduğu sürece hangi hükümet gelirse gelsin onların işine gelmeyen hiçbir iş başarılı olamaz Alın devletteki cari harcamaları, lojmanları, araba saltanatını ne oldu? Hepsi fos çıkmadı mı? İşlerine gelmeyen yazıları imzalamaz sorulduğunda da yasa engeli derler, hukuk derler. Geçenlerde  Sn. Özkan boşuna mı feryat ediyordu; imzalamayan istifa etsin diye.(Dürüst ve namuslu bürokratları bu işin dışında tutuyorum)

30 Yıla varan bürokrasi yaşamımızda neleri gördük ve şahit olduk.

Özel sektörü bilen, devleti bilen, bürokrasiden gelme Sn Özal bile bu kafalarla baş edemedi. Kaldı ki Sayın Ecevit, Bahçeli ve Yılmaz bir gün bile bu devlette çalışmadıkları için devletin yapısını da bürokrasiyi de tam bilememektedirler. Ve herkesi de kendileri gibi    bildiklerinden başarılı olamamaktadırlar.

Beyler kırtasiyeciliğe ve bürokrasiye dikkat ve takip. Başarı buradadır.

Mehmet KIRAY

Gazete kupürü için tıklayınız..

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×