Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Bürokrasi ve Biz-1

Bürokrasi ve Biz-1

  • mehmet kıray

8 Şubat 2002 tarihli gazetemizde yayınladığımız “Bürokrasi Biz ve Özal” başlıklı yazımızda ülkemizdeki bürokrasiye ve kırtasiyeciliğe birazcık dokunmuş ve Sn. Özal’dan bir anımızı nakletmiştik. Bu günkü yazımızda da yine kendi yaşamımdan bir örnekle konuya devam edeceğim.

Yıl 1970 olmalı, Mardin-Kızıltepe Lisesi Müdürüyüm. Okul binamız yeni yapılmış. İkinci Öğretim yılı. Okul mevcudu 2000 civarında. Kızıltepe iklim olarak Bodrum’la hemen hemen aynı. Yazları çok sıcak. Ve ne gariptir ki okul yeni olmasına rağmen suları akmıyor. Valimiz eskilerin iyi bildiği biri, Celal Kayacan. Henüz 25 yaşlarındayım. Beni çağırdı;

– Seni Kızıltepe Lisesi Müdürlüğü’ne atıyorum. Yalnız, gidince ilk işin okulun su işini halledeceksin.

Büyük bir heyecanla göreve başlamıştım. ( 1 Haziran ) İlk işim okulun su işini halletmek i için kolları sıvamak oldu. Yaptığım incelemede okulun su işinin halli için 60 bin liralık ödenek geldiğini gördüm. İşi yasalara göre usulüne uygun yapmaya kalkarsam zaman kaybedeceğimi, devletin bu 60 bin lirasının da belki boşa gideceğini düşünerek başka bir yöntemle işe giriştim.

Çevremde Jandarma Tugay Komutanlığı ve ona bağlı bir alayla bir taburu vardı. Önce bu birliklerin komutanlarını ziyaret ettim. Onlara okulun sorunlarını anlattım. Bu çok değerli dostlarım her türlü destek ve yardım vaadettiler.

Gerçekten de ertesi gün her türlü teknik adamları, mühendisi, ustası, kalfası ile gelmiş durum tespiti yapmışlardı. (Oradaki birlik ve sayın komutanların yardımlarıyla, yaptığımız hizmetleri ayrı bir yazı konusu olarak gündeme getirip onlara karşı karşı olan vefa duygularımı gündeme getireceğim.) Ekibin başındaki yedeksubaylığını yapan mühendis arkadaş bu işi 5.000.TL. malzeme Jile halledebileceklerini belirtmişti. Bunun üzerine konuyu İlçe Kaymakamı ve Malmüdürü’ne anlatmış ve 60 bin lira yerine işi 5 bin lira ile halledebileceğimi belirtmiş ve o gelen paradan 5 bin lira çekmiştik. Yakın çevremizde bulunan Diyarbakır’a bir arkadaş göndermiş istenen malzemeleri aldırmıştım.

Malzemeler gelince bize tahsis edilen ekip işe girişmiş, beş gün gibi kısa bir sürede okulumuzun su problemi kökten halledilmiş, çeşmelerimizden şakır, şakır sular akmaya başlamıştı. Bu sayede geniş bahçe duvarlarının kuytu köşeleri de pislikten, kokudan , kurtulmuştu. O kadar bol suya kavuştuk ki, sonradan okul bahçemize onbin civarında fidan da dikmiş ve bu fidanları da bu su ile yetiştirmiştik. Suyun böyle kısa zamanda hallolmasından sayın Valimizden gerekli tebrik ve aferinimizi almıştık.Sonuçta 60 bin TL’ye olması gereken işi 5 bin liraya halletmiş ve geri kalan 55 bin lirayı da bakanlığa iade etmiştik.

Yani sizin anlayacağınız devleti o gün kendimize göre düşünmüş ve kazançlı çıkarmıştık.

Aradan yıllar geçmiş, Bodrum’a atanmış ve Bodrum da görev yaparken bir tebligat almıştım. Tebligatın aynısı Bodrum Mal Müdürlüğü’ne de gelmişti. Tebligatın konusu; Sayıştay tarafından yapılan incelemede Mardin Kızıltepe’de su işinin halli için gelen ödenekten çektiğimiz 5 bin lira bana ve o tarihteki Mal Müdürü’ne zimmet olarak çıkarılmış ve çıkan bu borcun eşit taksitlerle maaşımdan kesilmesi istenmekteydi.

Beynimden vurulmuşa döndüm Biz devleti kazançlı çıkaralım derken gelen ödeneğin yaklaşık 12 de birini harcamış ve hepsi de faturalı belli malzemelere harcanmıştı.

Tabi biz devleti kazandırmıştık, ama o tarihteki arttırma eksiltme ve ihale yasasına aykırı davranmıştık. Bu nedenle suçluydum.

O para maaşımdan taksitlerle iki yıla yakın kesildi. İtiraz ettik itirazımız kabul edildi ama şu ana kadar kesilen paranın iadesi mümkün olmadığından bundan sonra geri kalan üçbin lira civarındaki parayı ödemekten kurtulmuştuk. .

Ama iki yıl boyunca maaşımın dörtte biri kesilmişti, hem de ödenmemesine. O nedenle devletimizden çok alacaklıyım. Önümüzdeki günlerde bu tür örneklerle buluşmak üzere.

 

Mehmet KIRAY

Gazete kupürü için tıklayınız..

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×