Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Bürokrasi ve Biz-2

Bürokrasi ve Biz-2

  • mehmet kıray

17 Şubat 2002 tarihinde Bakanlar Kurulu’nda alındığı söylenen bir karar Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu tarafından büyük bir iştiyak ve mutlulukla açıklandı. Konu Turizm Bakanı Taşar’ın bir önergesi ile ilgili.

Sayın Taşar Türkiye’nin her ilçesinde en az bir devlet bankasının bulunmasının Turizm açısından gerekli olduğunu belirtmiş ve o da kabul görmüş. Ne büyük bir buluş! Kutlanacak bir öneri ! (Halbuki aynı konuda 1 şubat 2002 çıkardıkları bankalarla ilgili yasada bu konu bu şekli ile yasalaşmış. Haberleri yok.) Neyse konumuz o değil. Ben isterdim ki Sn Taşar konuyu bu şekilde gündeme getireceğine; turistik il ve ilçelerimizde hiç değilse her gün bir banka nöbetçi olarak 24 saat hizmet versin. (Bu konuyu 25 yıl önce de yine getirmiştik. Ama başarılı olamamamıştık)

Yine gelen konuklarımızı yakından ilgilendiren bazı kamu kuruluşları var. Örneğin Turizm danışma ofisleri, Liman ve Gümrük Teşkilatları, pasaport işlemleri v.s gibi hizmetleri hiç değilse 18 saat hizmet verecek hale getirmek gerekir belli aylarda. Ülkemizin her yeri tarihi kalıntılarla dolu, müzelerimiz ve bir çok ören yerlerimizde bu Anadulu uygarlıklarının kalıntıları sergilenmektedir.

Peki bunları hangi saatlerde ziyaret edebilirsiniz? Saat 09.00 ile 17.00 arasında gezebilirsiniz. Yani bölgemizde yaz aylarında sıcaklığın 40-50 dereceye çıktığı saatlerde bu konuklarımızı oraları gezmeye mecbur ediyoruz.

Geçen yaz Antalya’ya gittiğimde o güzelim antik kalıntıları ve şehirleri sıcaklık nedeniyle gezememiştim.

Şöyle bir bakıp dönmüştüm. Uzağı bırakalım. Sevgili Oğuz Alpözen’in dünyaca ünlü standartlara kavuşturduğu kalemizi bile o sıcakta gidinde bir gezin bakalım. Hele ellili yaşların üstünde iseniz her zaman risk taşıyorsunuz demektir. Hangimiz yaz aylarında kalemizi gezip görmeye gidiyoruz. Bir düşünün bakalım en son kaç yıl önce kaleyi ve müzeyi dolaştınız. Ben şahsen gitsem bile kışı tercih ediyorum. Ne olurdu yaz aylarında gerekli önlemler alınarak 18 saat açık tutulamaz mı? Tutulamaz ! !!

Niye çünkü yasalara aykırı, yanı bürokrasiye, ters gelir de ondan kapalı.

Birçok şeyleri merkezi hükümetten bekliyoruz. Buna alıştık. Üstten talimat gelsin yapalım.Hayır kardeşim üstten talimata gerek yok. Sen bir yeri işgal ediyorsan yani bir görevi yapmaya soyunmuşsan beynini yoracaksın, sorunları nasıl çözerim diye. Eğer beynini yorarsan veya etrafına bu tür insanları toplarsan onlar sana bir çok sorunun çözümünü üretirler. Anadoluda bir halk değişi vardır. “Yasalar lastik gibidir, çekersen uzar, bırakırsan kısalır” diye halkın yararına faydasına olan işleri her zaman ve çekinmeden yaparsanız inanınki başınız ağrır ama unutulmaz olursunuz. Bu konuda topluma sunduğunuz hizmetin mutluluğu yaşamınız boyunca en büyük sermayeniz olur. Her yerde hayırla anılırsınız. Yoksa işin hep saltanat tarafını düşünürseniz, buz üstüne yazılan yazı gibi çok kısa zamanda yok olup gidersiniz. Şimdi açık ve net olarak söylüyorum. İl Valileri ve kaymakamlar ve yerel yöneticiler, çevreleri ile işbirliğine girip sorunların çözüm önerilerine zamanlarının büyük çoğunluğunu ayırabilselerdi, bugün ülkemiz daha güzel yerlerde olabilirdi. Ama nedense her gelen yöneticinin eli ve kolu kırtasiyecilikle bağlı olduğundan işte ancak bu kadar iş yapılabilmiştir ülkemizde 50 yıldan beri.

İşte Sayın Taşar biraz da bu konularda ilgilense, hiç değilse ismi turizm tarihine altın harflerle geçenler arasına girer.

Mehmet KIRAY

Gazete kupürü için tıklayınız..

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×