Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Bürokrasi ve Biz-3

Bürokrasi ve Biz-3

  • mehmet kıray

Bürokrasi ve Biz konulu yazı dizimize bir müddet daha devam edeceğiz.Geçen yazılarımızda ülkemizin geri kalmışlığının nedenlerini sıralamıştık. Bunun nedenleri üzerinde dururken ilk sırada ülkeyi yöneten politikacıların nitelik ve nicelik açısından yetersizliğini dile getirmiştik. Yaptığımız bu tespitte ikinci sırayı da siyasileri doğru bir şekilde yönlendirmeyen onların her dediğini, ilahi bir buyrukmuş gibi düşünmeden uygulayan bürokratların olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Yaşamımız boyunca ne tür bürokratlar gördük. “Hiçbir fikir üretmeyen, insanının refah ve mutluluğu için, bir çaba sarf etmeyen, bir yığın saltanat süren insan. Gelene ağam, gidene paşam diyen nice şak-şakçılar. Kişisel çıkarlarını ülke çıkarlarının önünde tutan bir sürü yalaka takımı” ( R. Yazıcıoğlu )

Bu tür insanların ülkemizin içine düştüğü bu kötü durumdan hiç mi sorumlulukları yok. Var. Var tabi ama ne var ki onları yöneten politik kadroların çok deneyimli ve bilinçli olmaları gerekiyor ki, onlardan hesap sorsun veya sorabilsin. Ama nerede o tür politikacılar. Son yıllarda işi bilen bir Özal geldi. O’nun da burnundan getirdiler. Geçenlerde 4 Nisan 2002 tarihinde bir TV programında Anap Genel başkan yardımcısı Bülent Akarcalı’nın bir feryadını izlemiştim. Not aldım. Aynen şöyle diyordu: ” Hep politikacılara, onların yaptıklarına bakıyor ve eleştiriyorsunuz. Medya olarak hakkınız. Millet Meclisi ve Vekillerin yaptığı harcamaları didik didik ediyorsunuz. (Ha..bu ara Vekillere yapılan aylık 900 Milyon lira zamma ilave olarak ücretsiz telefon görüşme limitleri de 5 milyardan, 10 milyara çıkarıldı. Hepsine hayırlı uğurlu ve afiyet olsun )

Meclisin her türlü harcamaları en şeffaf bir şekilde incelenmekte, denetlenmekte ve zaman zaman da sonuçlar kamuoyuna açıklanmaktadır. ( bu ara kısa bir not: Meclis bütçesinden 22.244 kişi sağlık harcamalarından yararlanmakta ve bunun yıllık gideri 2001 yılında 19 tirilyon lirayı bulmuştur.)

Sn. Bülent Akarcalı devamla; ” Bizi inceleyip soruşturduğunuz kadar Anadolu’da hangi idari – Mülki Amir veya yetkililerin yaptıkları harcamaları incelediniz. Bir kamu yöneticisinin ne yapıp , ne ettiğini detaylı olarak soramaz ve inceliyemezsiniz. Eğer incelemeye kalkarsanız inceletmezler, cevapta vermezler. Hatta sizi vatan hainliğiyle bile suçlayabilirler. Onlardan bazılarının yaptıklarını duyarsanız yüzünüz kızarır. (bu kelimeler olduğu gibi Sn. Bülent Akarcalı’ya aittir.) Yazarın notu: Tüm idarecilerimizi aynı potaya koyamayız.

Bunlar arasında ülkesi ve insanın mutluluğu için çalışan gecesini gündüzüne katan bir şeyler üreten ülke çıkarlarını kişisel çıkarlarının üstünde tutan yöneticilerimiz ve bürokratlarımız vardır. Onları bu tanımın dışında tutuyorum ve tenzih ediyorum.)Bu ara Sağlık Bakanı Osman Durmuş ve yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’ın, son günlerde bürokrasi ile ilgili söylemlerini de unutmamak gerekir.

Sn. Durmuş bu bürokratlarla ülkenin bir yere varmayacağını açıkça belirmişti. Günlük yaşantımızda karşılaştığımız haksız, yasa dışı ve çağ dışı uygulamalara gerekli yasal tepkilerimizi göstermediğimiz, toplumsal bilinçten yoksun olduğumuz sürece daha çok sürünürüz. Avrupa Birliği’ne girmeyi de daha çok bekleriz gibime geliyor.

Mehmet KIRAY

Gazete kupürü için tıklayınız..

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×