Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Gençlere

Gençlere

  • mehmet kıray

‘ Bilmediklerimi ayağımın altına alsam, başım göğe ererdi. ‘

                                                           İmam-ı Azam Ebu Hanife

            Okulların açılacağı bu günlerde onlara düşüncelerimi sunmak ve öneride bulunmakta fayda görüyorum.Okuyan ve okuduğunu uygulayan bir kişi bile çıksa benim ve onun için büyük bir kazanç olacaktır.

Gençler; doğmak ve ölmek nasıl doğal bir olaysa yaşamak da doğal bir olaydır. Ben bugün sizlerle, doğmakla ölmek arasında geçen yaşamdan söz etmek istiyorum. Yaşamak ve iyi yaşamayı bilmek de her alanda olduğu gibi ciddi bir olaydır. Yaşamı, basit olarak görmeyip ciddiye almak gerekir. Bu bakımdan hayatınızı bilgisayar oyunlarındaki gibi görmeyin. Orada oynadığınız oyunlarla da karıştırmayın. Hayatı oradaki oyunlar gibi zannederseniz aldanırsınız. Çünkü, bilgisayar oyunlarında olduğu gibi, olmadı, yeni baştan diye bir şey yok gerçek yaşamda.Eğer öyle olsaydı bugün en iyi donanıma sahip, en iyi teknolojiye sahip Amerikan askerleri ve gençleri Afganistan’da ,Irak’ta ve daha dünyanın birçok yerinde savaştıkları o geri kalmış cahil diye nitelendirdikleri insanların karşısında böyle perişan olmazlardı.

Zaman ki; yaşamınız demektir, gitti mi bir daha dönüşü yok. Daha önceki bir yazımda da konu ettiğim gibi,hayata da aşkla sarılacaksınız.Onu çok iyi değerlendireceksiniz.Kıymetini bileceksiniz,boşa geçirmeyeceksiniz.Biraz önce de dediğim gibi, bir geçti mi bir daha dönüşü yok. Bunu çok iyi öğrenmelisiniz.Geri getiremeyeceğiniz,alamayacağınız paha biçilmez tek değer zamandır. İyi ve mutlu yaşayabilmek için de belli bir donanıma sahip olmak gerekir. Bu donanıma sahip olmak da o kadar kolay değil. Yıllar ister. Milli piyango,sayısal veya başka bir yerden para sahibi olabilirsiniz.Bir anda zengin de olabilirsiniz. Ama benim anlatmaya çalıştığım ve benim anladığım anlamda donanıma sahip olabilmek için yıllarınızı vermelisiniz. Çünkü bir anda yaşam sanatını öğrenemezsiniz.Bir anda usb belleğe yüklediğiniz gibi yaşam sanatını yükleyemezsiniz.Herşeyi bir anda tak yükle, tak aktar,tak izleme yok gerçek yaşamda. İş bu kadar basit değil.Zaman ayıracaksın,her şeyi iyi izleyeceksin, iyi öğreneceksin, iyi yorum yapacaksın , iyi eleştireceksin, kısaca her şeyi düşünerek yapacaksın, beynini yoracaksın.Yaşamında gördüğün olayları biraz önce bahsettiğim şekilde değerlendirecek, iyileri alacak, zararlı ve kötüleri ayıklayacaksın. İşte, yaşamın boyunca karşılaştığın olayları böyle okuyup, eleştirip, tahlil eder ve iyilerini de günlük yaşamınızda uygularsanız, iyi, rahat ve anlamlı, mutlu bir yaşamınız olur.Aksi mümkün değil.Bilim adamları başarının nedenlerini araştırmışlar, incelemişler  şu sonuca varmışlar: iyi ve kültürlü bir ailenin çocuğu olmak % 10 , iyi bir çevrede yaşamak % 10 , iyi okullarda okumak % 10 , kurumsallaşmış yerlerde bulunmak veya çalışmak % 10 , deneyim % 60 çıkmış. Hiçbir genç, deneyimli olmadığı için bu % altmışlık kısmı deneyimli kişilerden ve okuyacağı kitaplardan almak zorundadır. Yani başarının sırrını böyle hazır bir dvd de bulamazsınız.Öyle olsaydı takar seyrederdin ve öğrenirdin. Kimseden de yardım beklemeden. Ama iş dediğim gibi bu kadar basit değil. Sende araştırma, inceleme, eleştirme, analiz etme yeteneği yoksa ve bu alışkanlıkları yaşam felsefesi haline getirmemişsen, işin çok zor. Bu konuda kimse sana yardım edemez. Alt yapı ve donanımınla kendi kendini yetiştirmemişsen yandın demektir.Doğru davranır, doğru karar verirsen sonucunda da ödül olarak güzel, mutlu ve kaliteli yaşarsın. Yaşamdan zevk alırsın.

Ülkemizde trafikte insanlar niye bu kadar çok ölüyor ? Terör, töre ve daha başka sosyal olaylarda neden bu kadar çok kaybımız oluyor ? Bunu iyi düşünmek lazım. Gelişmiş ülkeler bunu yüzyıllar önceden düşünmüş eğitimlerini, insanlarını ona göre yetiştirmişler. Fert olarakta kendi kendimizi yetiştirmek için çok efor sarfetmişler. Ülkeler Erasmus’u ( 1465- 1536 ) ve öğretilerini yüzyıllar önceden okullarında,yaşamlarında neden rehber edinmişler ? Niye Eflatun’u, Heredot’u,Friedrich Nietzsche’i ,2500 yıl önce ‘BENİM TEK BİLDİĞİM BİR ŞEY ASLINDA HİÇBİR ŞEY BİLMEDİĞİMDİR.’ veya’ KENDİNİ TANI ‘ gibi sözleri söyleyen ‘ DEVLET ‘ isimli kitabında Platon niye unutulmamıştır ? Niye BİLİM VE SANAT TAKDİR EDİLMEYEN YERDEN GÖÇ EDER sözünü İbn-i Sina yüzyıllar önce söylemiş ve unutulmamıştır.Daha bunun gibi yüzlerce örnek sayabiliriz.’ DÜŞÜNÜYORUM, O HALDE  VARIM ‘ diyen Rene Descartes’ler bizden çıkmasın. Niye bizim Don Kişot’un yazarı gibi Cervantes’imiz olmasın ? Shakespeare , Moliere, Stendhal, Balzac, Flaubert,Puşkin, Homeros, Mihail Şolohov, Boris Pasternak hatırımıza ilk gelen yabancı örnekler. Bizde de göz ardı edilmeyecek değerli bilim adamları ve düşünürler var ama yeterli değil.Örneğin ;Yunus Emre,Mevlana,Cevdet Paşa’lar, Ziya Paşa’lar,Elmalı-lı Muhammed Hamdi Yazır, Doğan Avcıoğlu, Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Yaşar Nuri Öztürk gibi isimlerin daha da çoğalması gerekir. Haa bunların çoğalması için de; kendimizi iyi ve donanımlı yetiştirmemiz gerekir. Bu işin o kadar kolay olmadığını başta söylemiştim. İnsanlar Aya,Mars’a gidiyor ve bilim alanında hemen hemen bütün ödülleri topluyorsa ;işte bütün bu yazdığım ve daha hatırıma gelmeyen birçok yazar ve düşünürün , eserlerini incelemişler, okumuşlar, onlardan feyz almışlar. Onun için şu anda mutlu yaşıyorlar.

Yaşam; çok acımasızdır. Hele basiretsizler içinse daha acımasızdır.

Gençler ; onun için bol bol okuyun , bol bol hayal gücünüzü geliştirin. Aksi takdirde bu size verilmiş olan YAŞAMA ÖDÜLÜNÜ boşa harcamış olursunuz.

                                                                                                          Mehmet KIRAY

Gazete kupürü için tıklayınız..

İlgili Makaleler

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×