Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Halikarnas Balıkçısı-3

Halikarnas Balıkçısı-3

 • mehmet kıray

Soru ve Cevapları:

 1-2 : Anne ve babanızın adları? Başka kardeşleriniz var mı? Hayattalar mı?

 • Babam Mehmet Şakir. Annem Sarı İsmet.
 • Benden başka altı kardeşiz, biri öldü.

3-4 : Tahsil durumunuz ve kaç dil biliyorsunuz? İki eserinizin ismi?

 • Tahsil durumum İngiliz Üniversitelerinden. Ama kendi kendimi yetiştirdim.
 • İngilizce, Fransızca ve İtalyanca biliyorum.
 • İlk eserler Bodrum’da yazılan hikayelerdir. Kitap olarak yine Bodrum’da yazılan Aganta Burina Burinata ‘dır.

5-6 : İlk defa Bodrum’a gelişinizin nedeni? Çocuklarınızın tahsil durumları?

 • Bodrum’a gelişimin nedenini ve yedi küsür yılı “Mavi Sürgün” e yazdım.

İki oğlum tahsilli, biri lise, biri üniversite.

7-8 : En beğendiğiniz eserleriniz hangisidir? Niçin İzmir’de yerleşmeyi tercih ettiniz?

–    En beğendiğim eser? Gününe göre birinden biri daha cana yakın geliyor bana. Hayatımın en hızlı, sevinçli ve sevgili yılları Bodrum’daki  yıllar olduğu için yapıtlarımın Bodrum ürünü olduklarını iddia edebilirim. En Bodrum olan yapıtlarım en sevdiklerimdir. Zaten Bodrum olmayan yok ki!

 • izmir’de yaşamayı tercih etmedim. Bodrum’da orta mektep yoktu. Çocuklar büyüdü ayrılmak zorunda kaldım tası tarağı satarak.

9-10 : Bodrum’da en çok beğendiğiniz yer? Balık avına ne zaman merak saldınız?

 • Bodrum’un her yerini severim. Kentin her yerini, köylerini yayan gezerdim.Öğleyin Bodrum’dan çıkar, Yalıkavağa yürür, güneş batmazdan önce Bodrum’a dönmüş olurdum. Koyların adları bile gönül kulağıma türküler gibi gelirdi hep mavilerde. Denizleri de öyle. Gökovasıyla, Çatal Adasıyla.
 • Balık avı bağımsız olarak denizlere enine boyuna uzanmak için usumun uydurduğu rasyonel bir nedendi. Yoksa amaç değildi.

11-12 : Eserlerinizde hep deniz sevgisini işliyorsunuz, bu sevgi ne zaman başladı? (uyandı?) Turunçgilleri yayarken ne gibi güçlüklerle karşılaştınız?

 • “Eserlerinizde hep deniz sevgisini işliyorsunuz, bu sevgi ne zaman başladı? (uyandı?)” diye soruyorsunuz. Saburluk durup dururken yedi metre boyunda bir çiçek açar. “Saburluğun böyle bir çiçeğin açmasını ne zaman aklında kurdu?” gibi bir soru. Deniz mi beni , ben mi denizi ne zaman seçtiğini vallahi bilmiyorum.
 • “Turunçgilleri yayarken hangi güçlüklerle karşılaştınız?” diyorsunuz. Önce ziraat vekaletiyle, sonra gümrükle ne bileyim ormancı mormancılarla. İstanköy’den, Bodrum’da da çok güzel olacak bir çeşit yaseminden bir çiçek saksı getirdim. Şahadetnamesi yok diye merasimle saksıyı gözlerimin önünde denize attılar. Yahu kurak yerde bir yaprak getirmemişlerin, saksıyı denizde öldürürken, gözlerimin önüne idam sehpası geldi. Gözlerim yaşardı. Ama kıramadılar gönlümü. Gönlüm kendi acısının suyuyla çelik gibi dövüldü. Çabam hız aldı. Elbette bir gün onlar da gölgelenecekti yetişen çiçeklerin gölgesinde.

Gazete kupürü için tıklayınız..

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×