Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Hayal İşte

Hayal İşte

  • mehmet kıray

Günlerden beri Bodrum ve sorunlarını tartışıyoruz. Tıpkı yıllar önceden tartışmaya başladığımız gibi. Yıllar önceden de aynı konuları tartışıyorduk şimdi yaptığımız gibi. Birçok şeyi değiştireceğimizi ya da düzelteceğimizi umuyorduk. O zamanlar da şimdiki gibi toplantılar yapıyor, komisyonlar kuruyor, işleri bu komisyonlara havale ediyorduk. Bazen sezon başında bazen de sezon sonunda tüm yetkililer, sorumlular, uygulayıcılar, esnaf, ticaret, turizmciler, belediye bir araya gelip Bodrum için nelerin yapılması gerektiğini uzun uzun konuşuyor ve kararlar alıyorduk. Ama aldığımız bu kararlar hepsi yerli yerinde ve dosyalarda duruyordu. adeta birbirinin kopyası gibi.

Tabi bu ara Bodrum doğanın kurallarına, çevresine önem vermeyen ve o bilinçten yoksun insanların elinde bozuldukça bozuluyordu. Kimse de bunlara mani olamıyordu. Bu bozulmaya mani olabilmek için hem vatandaşta hem de yöneticilerde yeterli bilincin gelişmiş olması gerekiyordu. Ama bu bilinçten yoksunsanız yapılanların yanlışlığını görmek yerine bunları hizmet olarak da yorumlayabilirsiniz. Yıllardan beri tüm Bodrum’a gelip giden gerek yerel gerekse kamu yöneticilerinden bir teki hiçbir şey yapmasa bile bir tek şeyi yapsaydı Bodrum tarihine |, geçebilirdi. Ama üzülerek belirteyim ki hiçbiri bunu yapmadı. Temennim odur ki bundan sonrakilerden birileri yapar iş işten geçmiş olmasına rağmen. Yöneticilerimiz ne yapmalılardı? ( Gerek yerel, gerek kamu ) Bence günlük rutin işleri ikinci üçüncü adamlara bırakıp kendileri kolları sıvayıp Bodrum ve yarımada için bir mastır plan yaptırmalıdırlar. Bu planı da yapmak için tüm dünyada araştırıp ünlü bilim adamlarını, dünyaca tanınmış turizmcileri, mimarları, şehir plancılarını, işletmecileri, sosyologları, çevrecileri, uygulayıcıları toplayıp aylarca tartışarak bir program ortaya çıkarmalıdırlar. Bu plan ve program gerekli üst kurullara onaylatılıp yarımada bazında tüm yerel ve kamu yetkililerinin uymaları sağlanmalıdır. Uymayanlar için ağır cezalar ve yaptırımlar getirilmelidir.

Ama nerede… Ben de hayal peşinde koşmaktayım. Desenize acaba ülkeyi yönetmeye soyunanların böyle plan ve programları var mı ki Bodrum için plan istiyorsun? Olsun onların olmasa bile biz yapalım, Bodrum olarak yapalım. Tüm ülkeye örnek olsun. Benimkisi de hayal işte…

Mehmet KIRAY

Gazete kupürü için tıklayınız..

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×