Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Master Plan

Master Plan

  • mehmet kıray

Siz okumakatan bıksanızda ben yazmaktan bıkmayacam. Tahmin etmişsinizdir herhalde. Bugün yine sizlerle Bodrum ve sorunlarından söz edeceğiz. Yaşamımız insanların daha çağdaş daha refah içinde yaşamanın yollarını anlatmakla geçti.

İnsanlar çağdaş ve medeni ölçülerle yetiştirilirlerse veya kendi kendilerini yetiştirirlerse olaylara bakış açıları değişir. Daha olumlu ve hayatta daha az hata yaparlar. Çevrelerinde olup iten bir çok olaylarla daha yakından ilgilenirler. Yapılan işlerin hangisinin yalnış hangisini doğru olduğunuda bilecekleri için daha isabetli seçimlerini yaparlar. Daha düzgün bir çevre daha yeşil bir doğa, daha temiz bir deniz, daha tozsuz topraksız cadde ve sokaklar, daha planlı bir kent, şarıl şarıl akan sular ve her yağmurda sık sık kesilmeyen elektrik isterler. Bu istekleri olması kişileri yaşadıkları çevreye daha fazla bağlar ve günlük hayatta kişinin mutlu olmasını sağlar. Akşam yemek saatlerinde restaurantların önünde çöp kamyonlarını geçmesi o insanları rahatsız eder. Yıllardan beri manav esnafının istediği ve belediyeye de daha büyük bir gelir sağlayacak olan sebze ve meyve halinin olmamasından da yine rahatsızlık duyarlar. Gençlerimizin spor yapabilecekleri açık ve kapalı alanlarının olmamasının nedenlerinide düşünür ve sorgularlar. Bodrum’ a yakışmayan ve yetersiz kalan estetikten yoksun otagarımızın  niçin daha iyisinin yapılmadığını düşünürler.

25-30 yıl önce Bodrum ve çevresinin tamamen ağaçlandırılması ve yeşillendirilmesi için yaptığımız girişimler sonuç verseydi şu anda üç tarafı çam ormanı ile çevrili, yeşil ve mavinin kucaklaştığı cennet Bodrum’ da yaşıyor olacaktık ama  o ağaçları dikebilseydik bu ünki beton yığınlarını yapamıyacaklardı. Bu konularda elimizi kolumuzu bağlayıp önümüzü kesenler Başkalarına yol verdiler, onları yüreklendirdiler sonuçda meydanda.

İşte bunun içindir ki günlerden beri master plan diye yırtınıyoruz ve tüm Bodrum’ luların ilgisini bekliyoruz. Ölen ölmüş kalan sağlar bizimdir misali hiç değilse bundan sonra daha fazla bozulmayı engelliyebiliriz belki. Peki bunu kim yapacak? Bu konuda Bodrum’ un sahibi kim? Konuyu yalnız devletten ve yerel yönetimlere bırakırsak daha çok bekleriz. Bu konuda yurttaş olarak bize Bodrum’ da yaşayan buranın havasını suyunu kullanan tüm fertlere düşen bir görev var. Bu konulara karşı hassas ve duyarlı olacağız. Bodrum’ la ilgili her karar da düşünce ve duygularımız ve önerilerimizi ilgililere, yetkililere  yazılı veya sözlü olarak iletmek en büyük vatandaşlık görevimizdir. Biz görevimizi layıkı ile yapmazsak başkalarından da hiç bir şey bekleme hakkına sahip olamayız. Bunun için tekrar tekrar  söylüyorum Bodrum ve çevresi için master plan yapılması için hep beraber  elimizden gelen gayreti sarf etmeliyiz. Başka türlü kurtuluşumuz yok.

Mehmet KIRAY

Gazete kupürü için tıklayınız..

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×