Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Merhaba

Merhaba

  • mehmet kıray

Ekspres Gazetesi’nin genç, dinamik ve aydın patronu Sevgili Mehmet Özalın gazetesinin yeni ve pırıl pırıl baskısını bizzat görmem için getirdiğinde sordu; “Mehmet Amca gazeteme yazı yazmak istemez misin? Sizi de aramızda görmek istiyoruz” Bu soru benim için adeta bir kıvılcım oldu. Gerçekten niçin yazmıyordum. Yılların deneyim ve birikimini tüm çevrem ve kamuoyu ile niçin paylaşmayı düşünmemiştim. Gerçi daha önce bazı yerel ve ulusal basınımızdan . yazar dostlarla sohbetler esnasında bu tür öneriler olmuştu. Ama ilgilenecek pek zamanım olmamıştı.

Neyse sözü daha fazla uzatmadan kısmet olursa BUNDAN SONRA BU KÖŞEDEN SİZLERLE BULUŞMAYA KARAR VERMİŞ BULUNUYORUM. ELİ KALEM TUTAN, biraz düşünen her insanında kendi birikimini başkalarıyla paylaşması gerektiğine inanıyorum. Bunun bir görev olduğunu aksininse bencillik olacağının unutulmaması kanısındayım.

Sevgili dostlar her buluşmamızda neden bahsedeceğimi pek kafanıza takmayın. O günün koşulları ve gündem neyi gerektiriyorsa ondan söyleşeceğiz.

İşte geldik gidiyoruz, yeni tanımla sanal bir alemde yaşıyoruz. Elimizdeki verilere baktığımızda dünyamızın yaşı bir görüşe göre beş, diğer görüşe göre de sekiz milyar yıldır. Yine bazı görüşlere göre de bir bu kadar daha ömrü kalmıştır. (Tabi bir anormallik olmazsa) Kaba bir hesapla her milyar yılda on derecelik bir ısı artışı olacağı söylenmektedir. Bu hesaba göre iki üç milyar yıl sonra bu güzelim dünyamız adeta bir cehenneme dönecek ve yaşanmaz bir hale gelecektir. İşin detayını uzmanlarına bırakıp konumuza dönelim.

Yerküremiz bugünkü durumuna gelinceye kadar geçirdiği süre zarfında mikro organizmalarda dahil olmak üzere gelip geçen tüm . Canlıları saymaya kalkarsak karşımıza katrilyonlarca varlık gelip yaşamını tamamlayıp gitmiştir.

Örneği insanlara indirgersek en uzun yaşayanımız şu an için seksen yüz yıl arası, yani başka bir hesapla otuz bin veya otuz beş bin gün civarında bir yaşam süresine sahibiz. Bu süreyi sekiz milyar yıllık yerküremizin yaşıyla karşılaştırırsak gözle görülemeyecek kadar ufak ve elimizdeki aletlerle ölçülemeyecek kadar az olduğunu görürüz. Çok kısada olsa hiç değilse var olan canlılar arasında en yüce varlık olma şansını yakalamış bulunuyoruz. Bize verilen bu güzel ödülü en iyi şekilde değerlendirmek insanlık görevimiz değil midir?

O zaman ne duruyoruz yeni bir yıla girdiğimiz bu günlerde bunun keyfini niçin çıkarmıyoruz? Kişisel hırs, kıskançlıklar ve art niyetlerle bu güzelim ve sınırlı süremizi cehenneme çeviriyoruz.

Bakın yeni bir milenyuma girdik. Bunu görmek bile büyük bir şans değil midir? Yaşama hep karamsar bakmanın kime faydası olmuştur?

Daha güzel, anlamlı ve kaliteli yaşamak kendi elimizdedir. Gözümüzü açıp sahip olduğumuz güzellikleri görmek” ve yaşamak çok mu zordur?

Düşünün bir defa, hasta, yaralı veya bakıma muhtaç bir insan veya evimizde beslediğimiz bir hayvan, bitki vs. gibi canlıları kendi çabamızla yaşama döndürebilmişsek onun yeniği hazzı ve mutluluğu hangi maddiyatla ölçebiliriz.

Bu yeni yılda hiç değilse bir önceki yıllarda yapamadığımız veya ertelediğimiz yaşam kalitemizi yükseltecek eksiklerimizi belli bir programla sıraya koyup bunları uygulamaya çalışırsak ne kaybetmiş oluruz. Örneğin: yeni bir dil öğrenmek, bilgisayar ve teknolojisinden yararlanmak, kitap ve gazete okumak, hiç değilse olanaklar ölçüsünde bir ağaç dikmek veya dikenlere yardımcı olmak, gereksinimi olan bir gence maddi veya manevi yönden destek olup onu topluma kazandırmak, bilgisizce doğal yaşamın yok edilmesini engellemek veya çevremizdekileri bu konuda bilinçlendirmek yapamayacağımız şeyler midir? Bir tek ağacı veya hayvanı yok olmaktan kurtarırsak bu sizin için belki çok basit bir iştir. ama kurtardığımız canlılar için çok büyük şeyler ifade etmez mi?

Tabi bu yeni yıl bir çok kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmak içinde bir başlangıç olabilir. İşte anlamlı ve kaliteli yaşamak bu değil midir? Unutmayın ki bundan sonraki yaşamımızın ilk yıl başındayız.

Geçmişimize sünger çekip iyi ve güzel şeylerle yaşam kalitemizi yükseltmek ve bunun keyfini çıkarmaya bakalım. Haydi o zaman ne duruyoruz zararın neresinden dönersek kardır. Kalan yaşamımızın ilk gününden işe girişelim.

Yeni yılımızın ve bundan sonraki yaşamımızın kaliteli anlamlı ve mutlu geçmesi dileklerimle…

Mehmet KIRAY

Gazete kupürü için tıklayınız..

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×