Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Sezon

Sezon

  • mehmet kıray

Sezon sezon dedik 2012 sezonu da gelip geçti. Nasıl geçti derseniz; iyi geçti diyen varsa beri gelsin. Kime soruyorsam herkes şikayetçi. Açıldı açılıyor, bu sene şunlar gelecek gibi sözlerin hepsi havada kaldı. Sezon 1990 öncesi vardı.Ondan sonra gittikçe düştü, gittikçe kısaldı. O yıllarda mart ayı sonunda başlayan hareket ekim,hatta kasım sonuna kadar devam ederdi. Mevcut otel,pansiyon gibi konaklama tesisleri, bar, disco gibi eğlence yerleri , halıcı,süngerci,sandaletçi ,marka ürün satan tişörtçü sınırlı sayıda olduğu için herkes sebeplenirdi. İşte 1990’dan sonra ne olduysa oldu. Herşey çoğalmaya başladı, plansız programsız ve altyapısız. Amatör ligde futbol koşturan bir takım gibi süper ligde futbol oynayan tur operatörlerinin eline düştük.Onların gösterdiği şekerli çubuğa kandık.Şekerini emdik,kısa bir süre sonra da şekeri gidince elimizde sadece çubukları kaldı. Farkına varamadık. Amatör kümedeki oyuncuların süper ligde oynayan takımlarla baş etmesi zaten mümkün değildi. Bu yetmezmiş gibi bir de Bodrum modası çıktı, ikinci konutlarla tüm yarımadayı beton yığınına çevirdik. Şimdide kalkmış sezon 40-50 güne düştü, niye ? diye hayıflanıyoruz. Devlet olarak gerekli planlamamızı yapmadık, yerel yönetimler olarak ileriyi düşünmedik, 3 yıllık,5 yıllık, 10 yıllık, 20 yıllık, 30 yıllık, 50-100 yıllık planlar yapmadık. Piramidin üstüne mi altına mı hitap edeceğiz, hedef kitlemizi nereden seçeceğimizi düşünmedik, şimdide kalkmış sezonun kısalığından para kazanamamaktan şikayet edip duruyoruz. Eskiden portakal,mandalin,limon bahçelerimiz vardı.Balığımız, süngerimiz vardı. Karaova ve çevresinde tütünümüz,pamuğumuz vardı.Onları yan gelir olarak bütçemize katıyor idare ediyorduk. Ama gelen sıcak paralara dayanamadık, bunların birçoğunu elimizden çıkardık o güzelim ovaları, vadileri, dağları, platoları yok ettik. Yaptığımız işleri de bıraktık. Bir tek turizme bağlandık.Onu da tam yapamadık,şimdi de niye böyle oldu diye bakıyoruz. ‘Bildiğim tek şey varsa hiçbir şey bilmediğimdir ‘ diyen filozof binlerce yıl önce bu lafı boşuna mı etmiş ?

O yıllarda Milas ve Bodrum yarımadasını kapsayan  MASTERPLAN dedik ,THINK THANK veri ve bilgi bankaları oluşturalım dedik, Bodrum’un geleceğini buna göre düzenleyelim diye kendimizi yırttıysak da kimseye dinletemedik. Devlete de, yerel yönetimlere de.Her gelen ‘ben en iyisini bilirim ve yaparım’ dedi ve gerçekten de yaptı. Sonuç da ortada. Yani biz elimizdeki bu nadide madeni değer bilmeyen,elinde balyozlu insanlara teslim ettik.Okuyan,yazan takımın da bu konuyu işlemek veya bu konuda ısrar etmek işlerine gelmedi. Onlar da Bodrum dışından gelip, ben yarımadada nasıl ucuza bir yer kapatırım, nasıl biraz daha büyük bir bina yaparım havasına girdi. Yerel yönetimlerle ilişkileri sıcak tuttu, dolayısıyla bu başıboşluğa seyirci kaldı.

Her gelen Belediye Başkan adayına seçilmeden önce ‘ Bodrum’a bir kişinin aklı yetmez, buraya müşterek akıl gerek. Bodrum bir kişinin yöneteceği bir yer değil. Bunun için şehir plancıları, mimarlar, mühendisler, psikologlar, eğitimciler , sosyologlar, arkeologlar…vs’dan oluşan bir kurulla ancak Bodrum yönetilebilir dedik. Hepsi söz verdi ama seçildikten sonra nedense hepsi de 180 derece değişti. En iyi mimar da , peyzajcı da, mühendis de onlar oldu. Yani bilim göz ardı edildi. Sonuçta bilimin olmadığı yerde de Bodrum’u birtek deniz ,güneş ve kuma esir ettik. Bilmedik ki ; doğanın Bodrum’a bahşettiği bu vasıflar Akdeniz çanağında en az 10-15 ülkede var. Turizmi çeşitlendiremedik.Yazını kışına ekleyemedik. Eklemek bir tarafa olanı da kadük ettik. Altı aylık sezonu 40-45 güne indirdik. Eğlenceyi tercih ettik, eğlencenin başkenti diye bütün dünyaya ilan ettik ama onu da tam yapamadık. Bu işi de yüzümüze gözümüze bulaştırdık. Sektör içerisindeki insanlar  gerek fuarlar,gerek turistik amaçlı dünyanın birçok yerlerine gidiyoruz. Eğlencesiyle ünlü yerlerdeki altyapıyı burada gerçekleştirebildik mi ?

Bundan sonra ne yapabiliriz ? Eh, uğraşırsak 50 yıl, 100 yıl sonra istediğimiz gibi planlı programlı, altyapısı olan, hedefleri belli bir kent olabilirsek ;bizim çektiğimiz sıkıntıları çocuklarımız, torunlarımız çekmemiş olur hiç değilse.

Her sezon sonunda sektör temsilcileri, kuruluşlar, ilgililer, kaymakamlık  veya belediyenin başkanlığında toplantılar yapılır. O toplantılarda sezonla ilgili ve gelecek sezona ait kararlar alınır. Okuyun bu kararları, inceleyin, göreceksiniz ki bizim 30 yıl, 20 yıl  önce aldığımız kararlarla hemen hemen aynı kararlardır. Çok az değişiklikler vardır.

Hiç değilse bu yıl bir değişiklik yapalım, böyle uzun uzun kararlar almayalım, sorunları sıralayalım, öncelik sırasına koyalım,bizim için en önemli ve hayati olanı hangisiyse onu seçelim. Bu yıl devlet olarak, yerel yönetimler olarak, sektör olarak o seçtiğimiz konu için ve seçtiğimiz bu konunun gerçekleşmesi için, belli bir süre koyup hep elbirliği ile onu gerçekleştirmeye çalışalım.O amaç için uğraşalım.

Bu yıl için bir şansımız var. Bodrum’u çok iyi tanıyan devamlı halkın arasında olan,Bodrum’un sorunlarını bizlerden çok daha iyi takip eden ve tespit eden en azından benim 40 yıldan beri gördüğüm en iyi bir kaymakamımız var. Sayın Dr. Mehmet Gödekmerdan Bodrum için bence bir şans. Ondan yararlanmasını bilelim. Ortaya koyacağımız projeyi kendisine anlatıp inandırırsak ve desteğini alırsak bu yıl tespit ettiğimiz konuyu gelecek yıla kadar çözebileceğimizi umuyorum.

Bir tarihte Belediye Başkanlarımızdan birine ( ismi bende saklı ) ‘ Başkan; bir plan yapalım Bodrum’la ilgili devletten her türlü yardımı da alacağımızı umuyorum’ dedim. ( O tarihte Turizm Bakanı ve Müsteşarı’ndan da her türlü destek ve yardımı verecekleri sözünü almıştım ) . Başkan yüzüme baktı ‘ Hocam Bodrum’un hiçbir sorunu kalmadı ki ‘ dedi. Ben de onun hayretle yüzüne bakıp ‘Sen hiç denizden, Kumbahçe tarafından Bodrum’a baktın mı? Hiç değilse Bodrum’un denize bakan yüzünün makyajını yapabiliriz ‘dedim. ‘Günde binlerce teknenin seyrü-sefer halinde olduğu ve adeta bir çöplük görünümünde olan bu deniz cephesini bir tabloya benzetebiliriz’ demiştim. Tabi bunların hiçbiri olmadı. İşte size bu seneki konu. Gelecek yaz da denizden Bodrum’a baktığınız zaman bir tablo seyreder gibi Bodrum’u seyredelim. Haydi bakalım hepinize kolay gelsin.

Mehmet KIRAY

Gazete kupürü için tıklayınız..

İlgili Makaleler

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×