Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Tasarruf

Tasarruf

  • mehmet kıray

Bugüne kadar durmadan şu içinde yaşadığımız ekonomik krizin sorumlusu olarak devamlı olarak bizi yönetenleri ve politikacıları gösterdik. Bu işte tabi ki onların da kabahatleri çok büyük. Ama bugün işin bir başka boyutuna bakacağız. Evet bu krizde bizim fertler olarak hiç mi sorumluluğumuz yok? Bir düşünelim bakalım. Biz de bu yangına körükle gitmedik mi? Ekonomik acıdan insanlar, aileler, firmalar niçin krize girer? Bu sorunun yanıtı gayet açık ve net. Gelirin giderinden az ise yani ayağını yorganına göre uzatmamışsan belli bir süre idare etsen bile çok kısa zamanda eriyip gidersin. İş işten geçtikten sonra da feryada başlarsın. Şimdi toplum olarak bizim yaptığımız gibi.

Eskiden, yani bundan 40-50 yıl önce büyüklerimizin yaşam şekillerini hatırlayalım. Onların günlük yaşamlarında bu israf var mıydı? Onlar attıkları her adımı hesap ederek atmazlar mıydı? Yemelerinde, içmelerinde, giymelerinde ve sosyal yaşamlarında hep tasarruf ön planda değil miydi?

Bugünkü yaşam standartlarını geçmişin yokluk ve kıtlık yıllarıyla bir tutamayız. Ama bugün de daha çok yapabileceğimiz şeyin olduğunu bilmeliyiz. Çağımızın gerektirdiği araç ve gereçlerden tabi ki yararlanacağız. Elektriği de, suyu da, cep telefonunu da, bilgisayar ve interneti de tabi ki kullanacağız. Ama edebi dahilinde kullanacağız. Giyim, yiyecek, içecek ve her türlü araç ve gereçlerden olabildiğince yararlanacağız. Ama tekrar ediyorum kararınca ve gerektiği kadar. Şimdi kendi yaşamımıza dönüp bir bakalım. Acaba bu konularda herşeyi gerektiği kadar ve kararınca mı kullanıyoruz? Hiç inanmıyorum. Hangimiz odadan çıkınca arkadan elektriği kapatıyoruz? Hangimiz çeşmeyi açınca sonuna kadar değil de ayarlı olarak musluğu  açıyoruz. Cep telefonlarıyla dost ve ahpablarımızla hangimiz muhabbet etmiyoruz. Bunu yaparken hiç düşünüyor muyuz? Biz gereksiz yere bir hat işgal ediyoruz. Bunun bir iletişim aracı olduğunu ve yanlız gerektiği zaman ve gerektiği kadar kullanılmasının aynı zamanda bir yurtseverlik olduğunu kaçımız biliyoruz? Gereksiz olarak yanan her ampülün harcadığı enerji karşılığında dışarıya döviz ödediğimizi kaçımız günlük yaşamımızda düşünüyoruz. Öğrencilerimize, çocuklarımıza, anne-baba, öğretmenler ve toplum olarak gereksiz yere yırttıkları her kağıdın yılda yüzbinlerce ağacın yok olmasına, bunun da dünya eko sistemine olan zararlarını kaçınız çocuklarımıza verebildik? Evet sevgili çocuklar, öğrenciler gereksiz yere yırttığınız ve çöpe attığınız herbir kağıdın ülkemiz ve dünya ormanlarından her yıl yüzbinlerce ağacın yok olduğu bilinci ile hareket ederseniz ve tasarruf ettiğiniz her bir tek kağıdın karşılığında yüzbinlerce ağaç kurtulmuş olacaktır.

Evet sevgili dostlarım tasarruf bir yaşam biçimidir. Eskiyi ve geçmişi bir tarafa bırakalım. Bugünkü ekonomik koşullara göre kendimizi ve yaşam tarzımızı alıştırmaya çalışalım. Yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz, kullandığımız ve doğanın bize büyük bir ödülü olan bu yaşamımız da dahil her şeyde tasarrufu ön plana almamız gerektiğini çok acı deneylerle öğrendik. Hiç değilse bundan sonra kendimize gelelim. Peygamberimizin bu sözünü de unutmayalım “İSRAF ŞEYTANA GİDER”.

Mehmet KIRAY

Gazete kupürü için tıklayınız..

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×