Stay Connected

İnternet siteme hoşgeldiniz
Yeni Yıl Yazısı

Yeni Yıl Yazısı

  • mehmet kıray

Oldum olası yeni yıl,bayram veya özel günlerle ilgili yazı yazmak veya okumak pek hoşuma gitmez.

Çünkü yıllardan beri tüm okuduğum veya yazdığım yazılar hemen hemen birbirinin tekrarı gibidir.Genelde

Okuyucunun da bu tür yazılar pek dikkatini çekmez.Bu tür yazılarda genel olarak insanlara şöyle veya böyle davranın diye bir çok öğütler verilir.İnsanlar da doğdukları günden itibaren Anne-Babalarından başlayarak okulda öğretmenlere  mahallede yetişkin abla ve ağabeylerinin öğütleri ile yetiştiklerinden kendilerine gına gelmiştir.bence hayatı da  pek fazla ciddiye almaya gerek yok.Yaşam tabi ki önemlidir.Tanrının bize en büyük armağanıdır yaşam.Sahip olduğumuz bu  ödülü en iyi şekilde kullanmak en doğal  hakkımız. Bu  ödülü özgür irademizle istediğimiz gibi kullana biliriz kimsenin de buna müdahale etme hakkı yoktur.Başkasının sınırına  girmediğimiz sürece.

İşte yaşama hakkı dediğimiz şey budur. Ama bu  hakkı en iyi ve kaliteli olarak kullanmak ta insan olmanın gereğidir. Daha fazla uzatmadan bu konuda geçen yıl yazmış olduğum yeni yıl yazımdan bir bölümünü kendimle çelişsem bile  tekrar etmeden geçemeyeceğim.

‘‘Bu yeni yılda hiç değilse bir önceki yıllarda yapamadığımız  veya ertelediğimiz yaşam kalitemizi yükseltecek eksiklerimizi belli bir  programla  sıraya koyup bunları uygulamaya çalışırsak ne kaybetmiş oluruz .

Örneğin yeni bir dil öğrenmek  bilgisayar ve teknolojisin den yararlanmak,kitap ve gazete okumak,hiç değilse olanaklar ölçüsünde ağaç dikmek veya çevreye yararlı  bir şeyler yapmak,gereksinimi olan  bir gence maddi veya manevi yönden destek olup onu topluma kazandırmak,doğal yaşamın yok edilmesini engellemek  veya çevredekileri bu konuda bilinçlendirmek yapamayacağımız  şeyler midir’’

Bu duygularla yeni yılda daha kaliteli,sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum

—————————-

Not : ATATÜRK HEYKELİ

21 ARALIK 2001 Tarihli gazetemizde köşe komşumuz Tülün YALÇIN ın  ATATÜRK ve Şekilcilik yazısı ile ilgili olarak  :Bu konuda hatırlanırsa 16 ŞUBAT 2001 tarihli Bodrum EKSPERS gazetesindeki yazımda arkadaki ATATÜRK Heykelinin yapım öyküsünü anlatmıştım. Aynı sayıda da  bir anket formu yayımlamıştık. Yaptığımız Anket sonucunda öndeki heykelin BODRUM ma GÜMBET ‘ten  girişteki  kavşağa taşınması istenmişti bu sonucu  gerek Kaymakamlığa gerekse Belediye Başkanlığına iletmiştim. Bu konuda ilgililerden daha duyarlı davranış bekliyoruz .

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Instagram

×